مشاهیر معماری

هوشنگ سیحون

هوشنگ سیحون در خانواده‌ای آشنا با موسیقی به دنیا آمد. پدربزرگ مادری او میرزا عبدالله فراهانی از پیشگامان موسیقی سنتی و معروف به پدر موسیقی سنتی ایرانی بود. مادر وی، مولود خانم، نوازندگان تار و سه‌تار و نیز دایی او احمد عبادی استاد بزرگ سه‌تار بود. پدر او «ضیاءالله سیحون» از شاگردان تار میرزا عبدالله فراهانی بود.

او پس از پایان تحصیل معماری در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در سال ۱۳۲۳، به دعوت آندره گدار (رئیس اداره باستان‌شناسی وقت ایران) برای ادامه تحصیل راهی پاریس شد و در دانشسرای عالی ملی هنرهای زیبای پاریس (بوزار) طی حدود ۳ سال زیر آموزش اوتلو زاوارونی به تکمیل دانش معماری خود پرداخت و در سال ۱۹۴۹ به درجه دکترای هنر رسید. او پس از بازگشت به ایران تا پیش از انقلاب ۱۳۵۷ ایران به عنوان دانشیار دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران مشغول به کار شد و بین سال‌های ۱۳۴۱ تا ۱۳۴۷ ریاست دوره‌ای این دانشکده را برعهده گرفت. از فعالیت‌های او در این دوره تأسیس سه رشته شهرسازی، هنرهای نمایشی (مانند تئاتر) و موسیقی بود. او همچنین سعی در تربیت دانشجویان به فرهنگ و تاریخ ایران با تشویق و بردن آن‌ها به نقاط مختلف ایران می‌کرد.

سیحون در طول سال‌های فعالیت خود عضو شورای ملی باستان‌شناسی، شورای عالی شهرسازی، شورای مرکزی تمام دانشگاه‌های ایران و کمیته بین‌المللی ایکوموس (Icomos ، وابسته به یونسکو پیش از انقلاب ۱۳۵۷) بوده و به مدت ۱۵ سال مسئولیت بازسازی بناهای تاریخی ایران را برعهده داشته‌است.وی بیش از دو دهه در ونکوور کانادا زندگی کرد. او همچنین شهروند افتخاری فرانسه نیز بود.

هوشنگ سیحون در سن ۲۳ سالگی نخستین اثر معماری خود بنای یادبود آرامگاه ابن سینا را طراحی کرد. از میان دیگر پروژه‌های طراحی و ساخته شده وی می‌توان به آرامگاه بزرگانی چون خیام، کمال‌الملک، ابن سینا، نادرشاه افشار و ده‌ها آرامگاه دیگر اشاره کرد

سیحون در کنار معماری، به نقاشی از مناظر و روستاهای ایران می‌پرداخت و نمایشگاه‌هایی از آثار خود را، در ایران و در خارج از ایران برپا کرده‌است. آثار وی در نمایشگاهی در مؤسسه فناوری ماساچوست در سال ۱۹۷۲ در کنار آثار هنرمندانی چون پابلو پیکاسو و سالوادور دالی به نمایش درآمد. در این نمایشگاه تابلویی از «کلاف‌های خطی» را به نمایش گذاشت که در آن از خطوط موازی و پر پیچ و تابی استفاده کرده بود که یکدیگر را قطع نمی‌کردند.

دانشگاه‌هایی مثل مؤسسه فناوری ماساچوست، هاروارد، واشینگتن و برکلی مجموعه‌ای از نقاشی‌های او را گردآوری کرده و نگهداری می‌کنند

وی در 5 خرداد سال 1393 در سن ۹۳ سالگی و با کارنامه ای غرور انگیز و تاثیر گذار در راه اعتلای نام فرهنگ و معماری ایران با ایران زمین وداع گفت.

آثار عالیجناب هوشنگ سیحون

نوشتاری

کتاب نگاهی به ایران – مجموعه ای از نقاشی های سیاه قلم-

کتاب معماری سیحون-

کتاب نیم قرن آثار معماری و نقاشی سیحون-

آثار معماری

آرامگاه نادرشاه افشار در مشهد-

آرامگاه کمال الملک در نیشابور-

آرامگاه ابوعلی سینا در همدان سال ۱۹۵۱-

آرامگاه خیام در نیشابورسال ۱۳۳۸-

بازسازی و طراحی آرامگاه فردوسی در توس بر پایهٔ طرح پیشین، در سال ۱۳۴۷-

مقبره عباس میرزا و بعضی دولتمردان قاجار-

ساختمان بانک سپه در تهران-

بنای موزه توس سال ۱۳۴۷-

مرکز فرهنگی یزد-

سازمان نقشه برداری کل کشور-

کارخانه نخ‌ریسی کوروس اخوان-

کارخانه آرد مرشدی-

سینما آسیا-

سینما سانترال-

کارخانه کانادا درای (زمزم فعلی) در تهران و اهواز-

و حدود ۱۵۰ پروژه مسکونی خصوصی

افتخارات و جوایز

کسب رتبه اول در مسابقه دولت و راه آهن ایران -طرح ساختمان ایستگاه راه آهن-
کسب رتبه اول در مسابقه طراحی آرامگاه بوعلی سینا-

یک دوره ریاست دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران-
عضو شورای ملی باستان‌شناسی-
عضو شورای عالی شهرسازی-
عضو شورای مرکزی تمام دانشگاه‌‌های ایران-
عضو کمیته بین‌المللی ایکوموس –
مسئولیت مرمت بناهای تاریخی ایران، به مدت 15 سال-
شهروند افتخاری فرانسه-

آرامگاه بوعلی سینا
آرامگاه خیام
آرامگاه کمال الملک
موزه نادر